W środę 27 lipca „Trójkolorowych” czeka mecz rundy wstępnej Fortuna Pucharu Polski. W Jastrzębiu Zdrój zmierzymy się z miejscowym GKSem.

O rywalu

Górnik Jastrzębie powstał w 1961 roku jako klub wielosekcyjny. W latach 70. GKS Jastrzębie był solidnym III-ligowcem, któremu udało się na rok zagościć w II lidze, a także uzyskać awans do półfinału Pucharu Polski w sezonie 1975-1976. W sezonie 1988/1989 GKS Jastrzębie grał w I lidze, uzyskując awans po zwycięskim barażu z Piastem Nowa Ruda. 14. miejsce wśród najlepszych polskich drużyn nie pozwalało na utrzymanie i po przegranych meczach barażowych z Zawiszą Bydgoszcz GKS Jastrzębie powrócił do II ligi. Rok później klub zanotował kolejny spadek, tym razem do III ligi gdzie występował do 2007 r., z krótką dwuletnią przerwą (lata 2002–2004 spędzone w IV lidze). Awansował do II ligi piłkarskiej 26 maja 2007 r. po wygranym meczu z GKS Katowice.. W sezonach 2007/2008 i 2008/2009 zespół występował w II lidze (nowa I liga), jednakże po wygranych barażach nie uzyskał licencji na grę na zapleczu ekstraklasy. W kolejnym sezonie 2009/2010 występował w nowej II lidze (3 poziom rozgrywkowy w Polsce), jednakże wskutek problemów finansowych i organizacyjnych drużyna uległa rozwiązaniu. Od 18 listopada 2021 r. GKS 1962 Jastrzębie występuje pod nazwą GKS Jastrzębie.

Źródło: Wikipedia

Stadion

Do roku 1989 klub rozgrywał swoje mecze na „starym” stadionie przy ulicy Kościelnej o pojemności 10000, po czym przeprowadził się na nowo wybudowany obiekt w centrum miasta (Stadion Miejski przy ul. Harcerskiej 14b) wyposażony w sztuczne oświetlenie i o pojemności 5650 miejsc.

Ostatni sezon

W minionych rozgrywkach GKS Jastrzębie zajął ostatnie 18 miejsce w rozgrywkach na zapleczu ekstraklasy i zaliczył spadek do 2 ligi.

Bieżący sezon

Jastrzębianie rozegrali już 2 spotkania w 2. Lidze, w których zanotowali jedno zwycięstwo z Wisłą Puławy  i jedną porażkę z Górnikiem Polkowice.

Trener

Od 29 listopada 2021 roku szkoleniowcem GKSu jest 46-letni Grzegorz Kurdziel, były asystent w Cracovii, a wcześniej trener bramkarzy m.in. w Wiśle Kraków, Arisie Saloniki czy Jagiellonii Białystok

Pary rundy wstępnej

W ramach tej rundy wystąpi 20 zespołów - 18 zespołów eWinner II ligi zakończonego sezonu i dwa ostatnie zespoły Fortuna I ligi. Zgodnie z regulaminem pary zostały ustalone według kolejności drużyn w tabeli - tj. najwyżej sklasyfikowany zespół zmierzy się z najniżej sklasyfikowanym itd. Mecz Górnik Polkowice - GKS Bełchatów został zweryfikowany jako walkower na korzyść gospodarzy

GKS Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) - Sokół Ostróda
Stal Rzeszów - Pogoń Grodzisk Mazowiecki
Chojniczanka Chojnice - Hutnik Kraków
Ruch Chorzów - Znicz Pruszków
Wigry Suwałki - KKS 1925 Kalisz
Motor Lublin - Śląsk II Wrocław
Radunia Stężyca - Wisła Puławy
Lech II Poznań - Pogoń Siedlce
Garbarnia Kraków - Olimpia Elbląg

Szczegóły meczu

Mecz rundy wstępnej zostanie rozegrany na stadionie miejskim w Jastrzębiu Zdroju przy ul. Harcerskiej 14b. Pierwszy gwizdek sędziego o godz. 18:00.

Transmisja

Z tego meczu nie jest przewidziana transmisja na żywo.

Kategorie: klub